Reklama
 
Blog | Václav Novák

Proč odstoupil starosta Prahy 5? A odstoupil vůbec?

Starosta Miroslav Zelený získal v celé Praze 5 jen 51 hlasů. Jak se to mohlo stát a co s ním teď je?

Už nějaký čas se na veřejnosti objevují zprávy, které odhalují, že ačkoliv se Praha 5 dokázala zbavit Milana Jančíka, stejná parta ve skutečnosti pokračuje dál, jen přepřáhla koně. Pražané jsou velmi tolerantní a detaily jako reklama zdarma v radničním plátku nebo lhaní úředníků sloužící k utajení auditu z Jančíkovy éry je nijak nevzrušují. Příčiny tak výrazného neúspěchu musí být hlubší.

Nespokojenost vzbuzuje především neschopnost (nebo předstírání neschopnosti) vyřešit skutečné problémy. Jde především o park a zrekonstruovanou školku Na Pláni, které se mění na blok bytovek a kde starosta místo vypovězení potupné Jančíkovy smlouvy, která vede k devastaci tohoto místa, jen nečinně přihlíží. Všechny podněty upozorňující na porušování smlouvy ze strany developera ignoruje a jako vyšší pravdou se stále ohání dopisem, podle kterého by prý při vypovězení smlouvy mohl developer chtít vysoudit 140 milionů korun. Volební výsledek ukazuje, že na Malvazinkách lidé věří spíš právníkům než pochybné argumentaci starosty a výhružnému dopisu od developera.

Reklama

Druhým hřebíkem do rakve byla jistě stavební činnost v oblíbeném Prokopském údolí. Povolování staveb na hranici přírodní rezervace a v přírodním parku s platnou stavební uzávěrou provázel střet zájmů a obvyklé výmluvy na staré kostlivce. Místo přiznání, že radnice výstavbu nových bytových komplexů podporuje, se obyvatelé dočkali jen vytáček, ačkoliv bylo mnohokrát doloženo, že Praha 5 mohla a v některých případech ještě může výstavbu zastavit, kdyby jen trochu chtěla.

Výsledek 51 hlasů (Praha 5 má 60 tisíc oprávněných voličů) je o to horší, že starosta Zelený byl dvojkou na kandidátce a že žije tady s námi v Praze, což byl taky jeho největší argument v těchto volbách. Je proto jen těžko představitelné, že by se v obecních volbách mohl opět dostat do zastupitelstva jako třináctý v počtu hlasů ze své kandidátky, jako se to stalo minule. Odstoupení se dá proto chápat jako logický krok v této situaci, kdy znovuzvolení vypadá beznadějně a svou práci nezvládá: Úřad nedokáže v zákonných lhůtách vyřizovat běžné záležitosti a třeba tabulka interpelací ukazuje, že starosta přestal pracovat už někdy během předvolební kampaně a pak už se do práce nevrátil.

interpelace

Je smutné, že úřad ani není schopen zveřejnit, jestli k odstoupení došlo, ale zřejmě dodržuje pravidlo, že k zveřejnění jsou dobré jen dobré zprávy, třeba jako když vydal zprávu o tom, že Praha 5 si chce nechat 9 kasin dodržujících kritéria, zatímco už pak nezveřejnil zprávu o tom, že městská rada bezdůvodně přidala další čtyři kasina, která kritéria porušují.

Je taky možné, že starosta neodstoupil, a prostě jen nepracuje. Každá koruna je dobrá a proč se namáhat, když navíc jeho poslední velký trumf, časopis Pětka pro vás, se bude muset od teď otevřít i pro opozici. Jestli se Praha 5 rozhodne tiskový zákon dodržovat, dočká se totiž po dlouhých letech i otevřené diskuze, která by mohla vést ke kompetentnějšímu vedení.