Reklama
 
Blog | Václav Novák

Praha 5: Přísně tajné

 

Radnice Prahy 5 je zoufalá. Na starostu odevšad padají kostlivci, ztratilo se úřední razítko a kvůli šíleným zákonům se všechno ani nedá pořádně utajit.

 

Kdo by si myslel, že odchodem Milana Jančíka z vedení radnice Prahy 5 přestane toto mít toto místo punc banánové městské části, musel v poslední době ztratit zbytky naděje. Nejsilnějším klubem v zastupitelstvu je totiž stále Yacht Club Radava, kterému se přes svou značku Uzdravme naši politiku daří držet většinu pro nynější „Koalici renegátů“. Jak píše Česká pozice: z vnějších znaků hnutí a z analýzy osob s UNP spojených se jeví, že jde o byznysový projekt, který se snaží do politiky nastrčit své bílé koně.

I když si ale odmyslíme, kdo za Koalicí renegátů stojí, jejich výsledky jsou zoufalé. Schopnost řešení kauz, kterých se už na mapě horkých míst shromáždila pěkná řádka, je mizivá, opakující se mantra o neřešitelných kostlivcích ve skříni se stala univerzální odpovědí pro naštvané obyvatele postižených míst. A to dokonce i v případě betonáčů, které mohly být bez problémů včas zastaveny současnou reprezentací města, kdyby dělala svou práci. Snad jen v případě povolení „kasin” se rada za nikoho neschovává a hrdě se hlásí k tomu, že jedinečnou příležitost vykázat herny z Prahy 5 nevyužila a rozhodla, že gamblery bude non-stop obírat jen 9 šťastných firem, které moudře vybrala.

Reklama


Starosta Prahy 5 Miroslav Zelený a Policie

Starosta Zelený má na svoji univerzální odpověď: Nelíbí se vám, že je radnice ve vleku developerů? Nedá se nic dělat, může za to kostlivec.


Pro Prahu 5 už ale neplatí ani obvyklá útěcha Pražanů, že sice město řídí mafiáni, ale aspoň jsou to odborníci, kteří svoje řemeslo dobře zvládají. Zpackanost akcí vedení městské části je už tak očividná, že proti jeho záměrům v poslední době v ulicích protestovaly na různých místech stovky lidí a ve čtvrtek 20. 6. Přátelé Malvazinek dokonce přímo před zasedáním zastupitelstva.

Neschopnost a zoufalství je pak ukázkově vidět na úporné snaze utajit před vlastními voliči, co se dá. Na radničních stránkách zobrazujících žádosti o informace tak můžeme vidět například kuriózní odpověď Miroslava Zeleného, která neobsahuje poučení o odvolání ani razítko, ale za to vtipně vysvětluje, že hospodářský audit, který dodnes nebyl zveřejněn, je něco tak výbušného, že běžný občan by se mohl po jeho shlédnutí zhroutit, a proto je třeba ho vždy po přečtení spálit. Pro případ, kdy někdo chce vidět další supertajné materiály, jako třeba záznam schůze zastupitelstva, úředníci anonymizují jeho osobní údaje tak šikovně, aby si je mohl každý přečíst a příště ho přešla na ptaní chuť. Když dojde k odvolání k pražskému magistrátu, výsledek je jednoznačný: městská část je za spolek amatérů, který neumí poslat dodejku, sepsat srozumitelné odůvodnění, a navíc někde asi definitivně ztratili to razítko.

Kdybyste ho našli, radši ho zabavte a vraťte až na konci volebního období, škody už nadělalo dost.